مهدی‌شهر یا سنگسر اتا شهر نوم هسته که سمنان اوستان دله دره. مهدی‌شهر پیش از انقلاب، سنگسر نوم داشته و هَنتا مردِم این نوم جه استفاده کانّه. این شهر ِمردمون اتی زوون دارنه که خله مازرونی زوون ره موندِنه و البته ات‌که گرامر سَره فرق کانده؛ این زوون ره سنگسری هم بنومِستنه.

مهدیشهر
سنگسر
Mahdi Shahr.jpg
کشور Flag of Iran.svg ایران
اوستان سمنان
شهرستون مهدی شهر
بخش بخش مرکزی
دیگه نوم سنگسر
قدیمی نوم سکسار
سال شهر بیّن ۱۳۰۷
مردم
جمعیت ۲۱٬۰۰۶
رشد جمعیت ۲/۳
جغرافیای طبیعی
ارتفاع ۱۶۳۰ متر
اطلاعات شهری
شهردار مهندس شیردل عرب
سوغاتی تندیری نون و لبنیات
پیش‌شماره ۰۲۳
سایت سایت شهرداری
تابلوی خوش‌آمد به شهر
شابلون:روی نقشه

سنگسر دله قدیم کوچ‌هنیشتن و گالش‌کَری رونق داشته و وشون ِگاسفن هم هَنتا معروفترین نژادون جه هسته که ونه تن خله گوشت دَره.

جمعیتدچی‌ین

این شهر جمعیت ۱۴۵۰۰ نفر سال ۱۳۲۹ جه برسی‌یه به ۹۱۰۱ نفر سال ۱۳۳۵ و سال ۱۳۳۵ سومین شهر پرجمعیت استان سمنان بی‌یه که کم‌کم ونه جایگاه جیر بمو و اسا پنجمین شهر هسته. این آمار سِراق دِنه که سنگسری مردمون شه شهر جه کوچ ره وَرنه جا دیگه و اصطلاحاً مهاجرت کانّه. این روند کم‌کم صنعتی بیّن جه دَره بتتر وانه و سال ۱۳۸۵، جمعیت ۳۶٬۸۷۵ نفر شهرستون و ۲۱٬۰۰۶ نفر شهر دله دَیینه.[۱]

نتایج سرشماری‌های مهدی‌شهر در سال‌های مختلف:[۲]

سال[۳] ۱۳۲۹ ۱۳۳۵ ۱۳۴۵ ۱۳۵۵ ۱۳۶۵ ۱۳۷۵ ۱۳۸۵
جمعیت[۴] ۱۴٬۵۰۰ ۹٬۱۰۱ ۱۰٬۲۴۴ ۱۰٬۶۵۹ ۱۴٬۳۶۶ ۱۶٬۴۵۳ ۲۱٬۰۰۶

پانویسدچی‌ین

  1. شابلون:یادکرد درگاه ملی آمار
  2. جمعیت سال‌های ۱۳۲۹، ۱۳۳۵، ۱۳۴۵ و ۱۳۵۵ از (طاهری ۹۵) و در سال ۱۳۶۵ از (سایت شورای اسلامی شهر مهدی‌شهر) و در سال ۱۳۷۵ از (واحد پژوهش و تألیف گیتاشناسی، زیر نظر سعید بختیاری.اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران. تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳)؛ می‌باشد.
  3. جمعیت‌ها در سال ۱۳۲۹ بر طبق فرهنگ جغرافیای ایران (ستاد ارتش)، در سال ۱۳۲۹ بر طبق آمارگیری رسمی کشور و در بقیه سال‌ها بر طبق سرشماری مرکز نفوس و مسکن مرکز آمار ایران می‌باشد.
  4. در تمام سال‌ها به جز سال ۱۳۳۵ جمعیت شهر مهدی شهر همراه با محله زیارت می‌باشد
ویکی تلمبار دله بتونّی پرونده‌ئونی که مهدی‌شهر خَوری دَره ره پیدا هاکنین.

شابلون:سمنان اوستان