اصلی منوی ِوا هاکردن


احمد محسن پور قادی کلایی، موسیقی دان و آهنگساز و نوازنده کمانچه ، یکم اسفند ۱۳۲۴ در شهر قائم شهر (شاهی سابق) و در روستای قادیکلای بزرگ به دنیا آمد .از کودکی ساز «لَلـه‌وا» را از پدر خود آموخت و با وجود اینکه نابینا بود فلوت و نی لبک را هم فرا گرفت.

احمد محسن پور
Ahmad MohsenPur.jpg
اطلاعات هنرمند
واقعی نوم احمد محسن پور قادی کلایی
بزائن ۱ اسفند ۱۳۲۴
قائمشهر
اصالت/ملیت پرچم ایران ایرانی
بمردن ۳۰ دی ۱۳۹۴
سبک‌ها
فعالیت(ئون) نوازنده
ناشر(ون)
نقش‌های
مرتبط
گروه موسیقی شواش
سازهای برجسته
للـه‌وا، کمونچه

سال ۱۳۴۴ جمعی از دوستان به مناسبت تولد ایشان ساز ویولن به او هدیه میدهند . فراگیری ویولن را اندکی نزد «نور محمد طالبی» و بعد از آن در هنرستان صبا ادامه داد و ردیف نوازی را آموخت . با این وجود کمی بعدتر ساز کمانچه را به خاطر محلی بودن انتخاب کرد .

اودر سال ۵۳ - ۱۳۵۲ وارد رادیو ساری شد و در سال ۱۳۵۴ عضو ارکستر ملی فرهنگ و هنر مازندران گردید. در سال ۱۳۵۶ سرپرست گروه موسیقی اداره فرهنگ و هنر شد که تا سال ۱۳۵۷ ادامه داشت .

او در سال ۱۳۶۴ با وجود شرایط بعد از انقلاب و وضعیت نابسامان موسیقی در کشور تصمیم به تاسیس موسسه آموزشی موسیقی "فرهنگ خانه مازندارن" گرفت.

استاد احمد محسن پور برای احیای موسیقی مازندران زحمات زیادی کشیدند و بیشتر از صدها ساعت موسیقی نواحی مازندران ، تحت نظر او گرد آوری شد . همچنین گروه موسیقی «شواش» را پایه نهادند و با این گروه کنسرت های مختلفی را در ایران و خارج از ایران برگزار کردند .

استاد احمد محسن پور در دی ماه ۱۳۹۴ به دلیل بیماری دیده از جهان فرو بست .

منابعدچی‌ین