مدينه: نسخه‌ئون ِفرق

جز
 
== تاریخچه یثرب ==
'''یثرب''' شهرای باستانی جه هسه که در کتیبه‌ئون معینی از اونتا نوم بورده بيه. اینتا شهر از جمله مله هایی بيه که گروهی از نیروهای [[معین]]ی درمعینی اونجه دله اقامت داشتنه. پس از اونکه روزگار دولت معینیون سپری بيه ، سبائیون حکومت اونجه ر در دس بيتنه. معروفه که حکومتای '''معین''' و '''سبا''' همواره در پی بسط سلطه و نفوذ خود در سرزمینای شمال عربستان بينه. همچنین در جغرافیای [[بطلمیوس]] دِبار از اینتا شهر نوم برده بيه، یک بار به اسم '''ایاترپه''' و دیگر بار به اسم '''ایاتریپا'''. [[استفان بیزانسی]] از اینتا شهر به اسم '''ایاتریپاپولیس''' یاد هکرده . <ref>جواد علی ، تاریخ العرب قبل السلام ، ج 3 ، ص 395</ref>
اینتا شهر در نزد راویان اخبار گذشته به نوم '''اثرب''' و '''یثرب''' معروفه . <ref>محمد بن محمود بن نجار ، الدره الثمنه فی تاریخ المدینه ، قاهره. 1956 ص 323</ref> به نوشته اونا یثرب مرکز مدینه هسه ، که از قناه تا جرف و از المال ، که بدان [[برناوی]] گننه ، تا [[زباله]] امتداد پيدا كنه. برخی از راویان اخبار گمان بورده نه که اینتا شهر به دلیل انتساب به ''یثرب بن قانیه بن مهلائیل بن ارم بن عبیل بن عوص بن ارم بن سام بن نوح'' ، بدین نوم خوانده بيه و وِ نخستین کسی بيه که هنگام پراکنده بين خاندان [[نوح]] در اینتا سرزمین فرود بيئومه. <ref>مسعودی ، مروج الذهب ، ج 2 ، ص 148</ref>.
 
دیگران گمان هکرده نه که نوم یثرب ماخوذ از ''ثرب'' به معنای فساد یا از ''تثرب'' یعنی ''"مواخذه به علت گناه"'' هسه و بنويشتنه که پیامبر به دلیل کراهت از تثرب ،از نامیدن اینتا شهر به اسم یثرب نهی هکرده و اونتا رِ ''طیبه'' و ''طابه'' اسم بورده.<ref> یاقوت ، سمهودی ، ج1 ، ص 8</ref> [[بلاذری]] نویسنه که یثرب به نوم رئیس گروهی از [[عمالقه]] نامیده بَيّه بيِّه که پس از بیرون هكردن ''بنی عبیل بن عوص بن ارم بن سام ، از فرزندام نوح'' ، از اونجه فرود بيمونه.
 
== موقعیت جغرافیایی ==
[[پرونده:Madina Haram at evening .jpg|center|500px700px|مدینه پاناروما]]
* [http://wikimapia.org/#lat=24.4666819&lon=39.6216774&z=14&l=2&m=a&v=2 تصویر ماهواره‌ای]
 
۲۱٬۵۵۰

ویرایش